Partizanlar “bu bir darbedir, yok bu bir Atatürkçü duruştur” diye birbirini yiyedursun, biz size olayın aslını anlatalım.

Şimdi başlığı görüp de saldırıya geçecek, kendisini Atatürkçülüğe nispet eden herkese tavsiyemiz, evvela yazıyı sonuna kadar okumalarıdır.

Montrö sözleşmesi bizim için boğazların tam egemenliğini getirmiştir. Bu doğru. Ancak bunun yanında bazı şartlar da getirmiştir. Çoğu insanın bundan haberi yoktur. Bir çok insan, bugün biz sözleşmeyi iptal etsek hemen İngilizlerin “Madem iptal ettiniz hadi boğazları işgal edelim.” diyeceğini düşünüyor. Böyle bir şey yok. Boğazlar bizimdir, mesele bu değil. Sözleşmeyi iptal etsek kimse “boğazları verin” diyemez.
Esas mesele, amirallerin bildirisinin satır arasında geçen “Karadeniz’de barış” sözüdür.
Bu şuraya işaret ediyor; Möntro sözleşmesine göre, Karadeniz’e kıyısı olmayan ülkeler, Karadeniz’e belli bir tonajın üstünde savaş gemisi sokamaz. Soktuğu küçük tonajlı gemileri bile belli bir süre sonra çıkartmak zorundadır.
Bu kimin işine gelir? Rusya’nın. Çünkü Amerika Karadeniz’e büyük donanma sokamaz. Rusya’nın sırf Karadeniz hakimiyetini güçlendirmek için Kırım’ı işgal ettiğini unutmayın!
Velhasıl meclis başkanının durduk yere “Montrö’yü iptal edebiliriz” diye ortalığa laf atması, hemen arkasından da Amerika’nın “Türkiye çok değerli bir müttefik” demesi tesadüf değildir.
Bırakın Montrö’yü iptal edelim! Amerikan donanması Karadeniz’e girsin ve en büyük düşmanımız olan Rusya’nın denizlere çıkışına set çeksin. Kırım’ın işgalini boşa çıkarsın. Bu bizim işimize gelir!
Bu amiraller Avrasyacı olduğu ve Amerikan karşıtı olduğu için “Montrö’yü aman kaldırmayın” diye bağırıp çağırıyorlar. Askeri kurmay zekaları iyi, ama siyaseten kör oldukları için kendi başlarını yaktıklarının farkında değiller. Rusya’yı kurtaralım derken kendilerini ateşe attılar ve hükümetin ekmeğine yağ sürdüler.

https://www.facebook.com/insanustuturk