Amerika Birleşik Devletleri; dünyanın en sarp arazilerinin olduğu, dünyanın en cahil ve geri toplumunun yaşadığı, dünyanın en çok silah ve uyuşturucu trafiğinin olduğu, dünyanın en çok terör örgütünün kaynadığı Afganistan’da 16 yıldır savaşıyor. Verdiği kayıp sadece 1800 civarında. Karşı tarafa verdirdiği kaybın ise haddi hesabı yok. Oysaki yine aynı yerde, dünyanın en büyük ikinci süpergücü olan SSCB 20 bine yakın kayıp vermişti. Normal bir ülke olsaydı, kayıp sayısı belki katlandıkça katlanacak, hatta belki işgal asla mümkün olmayacaktı. Peki bu aradaki fark nereden geliyor? Elbetteki teknolojik üstünlükten!

Savaşlarda daha az kayıp vermenin, karşı tarafa cehennemi yaşatmanın yolu teknolojik üstünlükten geçmektedir. ABD, Vietnam gibi teknolojik imkanların kısıtlandığı aşırı zor bir coğrafyada, büyük ülkelerden devasa yardımlar alan düzenli bir halk ordusuyla savaşırken bile, karşı tarafa kendisine kıyasla 20 kat daha fazla kayıp verdirmiştir. (ABD’nin kaybı 58 bin, Vietnam’ın kaybı 1 Milyon 176 Bin)

Türkiye’nin terörle mücadele döneminde de görmekteyiz ki, özel zırhlı taşıyıcılar, silahlı insansız hava araçları ve teknolojik gözetleme aygıtları kullanılmaya başladığından bu yana, şehit oranı çok çok düşmüş, teröristlerin kayıp oranı katlanmıştır.

https://www.facebook.com/insanustuturk

https://www.instagram.com/insanustuturk/

https://www.youtube.com/insanustuturk