Singularity veya teknolojik tekillik (technological singularity) gelecekte yapay zekanın insan zekasının ötesine geçerek, medeniyeti ve insan doğasını radikal bir biçimde değiştireceğine inanılan hipotezsel nokta. Böyle bir zeka, insanlığın tasavvur edebileceğinden daha üstün kabiliyetli olacağından, insanlığın geleceğini öngörülemez bir hale getireceği düşünülmektedir.

Bir karadeliğin içindeki şeye tekillik adını veriyor astrofizikçiler. Bir karadelik, müthiş bir kütle ve onun tarafından yaratılan müthiş bir çekim gücünden oluşuyor. Çekim öyle güçlü ki, ışık fotonlarının dışarı çıkmasına bile izin vermiyor, yani karadelikteki yerçekimi gücü ışık hızından bile fazla. Bu gücün hâlâ geçerliğini koruduğu uzaydaki son noktadan bir adım önceye ‘olay ufku’ deniyor. Çünkü karadeliğin sınırlarının dışında hala zaman var ama ‘olay ufku’ aşıldığında ‘tekillik’ başlıyor, çünkü bilinen fizik kanunları anlamını yitiriyor, zaman duruyor.

Şimdi bunun teknolojiye ve gelecekbilime bağlantısı şöyle oluyor: bilgi teknolojisi her geçen gün deli gibi gelişiyor, mevcut tüm teknolojiler de bilgi teknolojisine dönüşüyor. Teknolojik gelişimin hızı öyle fazla ki etkilerinin de o derece çarpıcı olacağı açık. İnsan yaşamının geri dönüşü olmayan bi değişime uğrayacağı da kesin. Hızlanmayla ilgili tüm hadiseler tekilliğe bağlanıyor sonuçta. Son yılların sürekli sorulan sorusu bu: bu hızlanma, teknolojik ilerleme, değişim vs devam ederse ne sonuç çıkar bundan? Sorunun cevabı tekilliğe geliyor. Aynen karadelik oluşumundaki gibi anlamsız bi hıza ulaşılacak sonuçta, ve tekillik başlayacak. Ondan sonrası için tahmin yok, yürütülemiyor, “tahmin edilemez” kararı verilmiş. Bu tahmin edilemeyen hadisenin zamanı hesaplara göre 2035.

Sonuçta tüm bunların söylediği şey aynı: teknolojik değişim hızı aynı zamanda paradigma değişim hızını da getiriyor. İnsanların dünyayı, hayatı algılama şeklini de aynen etkiliyor. Ve araştırmalar bu hızın son on yılda bir önceki on yılın iki katı arttığını gösteriyor. Bilgi teknolojisi alanında güç her yıl ikiye katlanıyor. Bu da gelişmenin 10 yılda bine, 20 yılda milyona katlanacağı anlamına geliyor. Yani ucuz bir bilgisayardaki Yapay zeka bile insandan bir milyar kat zeki olacak.

https://www.facebook.com/insanustuturk

https://www.instagram.com/insanustuturk/

https://www.youtube.com/insanustuturk