Dünyayı yok edebilecek 28 süper-volkandan birisi de, Türkiye’nin yanı başında duruyor: İzmir açıklarında.

Evet; girişten de anlaşılacağı üzere, bu yazının tamamını, çoğu insanın haberinin bile olmadığı bir tehdide ayıracağız. Tek atışta, 100 km çapında bir alanı saniyeler içinde buharlaştıran, sıcak hava-şok dalgası ile, 1000 km alanı tamamen yakan, ait olduğu kıtayı bir kaç metre zehirli kül ile kaplayan ve tüm gezegeni buz çağına sokabilecek olan saatli bombalar! En son 75 bin yıl önce, Endonezya’daki Toba süper volkanı patlamıştı. Bugünkü Toba gölü (100 km uzunluğunda), o patlayan volkanın krater ağzıdır. Püskürme, zeminden 80 km yukarıya kadar ulaşmıştır. Bu uzunluk rakamları, patlamanın şiddetini gözünüzde canlandırmanız için umarız yeterlidir. Bu volkan patladığında, püsküren milyarlarca ton kül ve sülfürik asit, atmosferi kaplamış, dünyanın tamamı 10 yıllık bir buz çağına girmiştir. Dünyanın ortalama sıcaklığı, yaklaşık -30 dereceye kadar düşmüştür.

O dönemde dünyada yaşayan insan türleri, neredeyse tamamen yok olmuş, sadece Afrika’nın küçük bir bölgesinde birkaç bin insan kalmıştır. Yaklaşık 250 bin yıllık insan evrimi ve türleşmesi, burada bitme noktasına gelmiş, bugünkü insanlık bu birkaç bin kişiden tekrar türemiştir. Bilimsel tahminlere göre, bu patlamada 50-60 milyondan fazla insanın ölmüş olma ihtimali çok fazla. Bu da, insan ırkının %99,99’unun öldüğünü, %0,01’inin hayatta kaldığı sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Bu patlama, son 25 milyon yılın en büyük patlamasıdır. Sadece insanların değil, bitki ve hayvanların da büyük bölümü yok olmuştur. Bu patlamanın sonucunda, 3000 km ötedeki Hindistan toprakları bile, 15 cm kalınlığında kül-sülfür ile kaplanmıştır. Bilim adamları, dünyanın neredeyse “arka tarafında” bulunan Grönland’da yaptıkları çalışmalarda, buranın da 75 bin yıl önce sülfüre maruz kaldığını ortaya çıkarmışlardır. Bu bulgular, tehdidin boyutunu gözler önüne sermektedir. Bu güne gelirsek, ABD’de bulunan Yellowstone süper volkanı, şu an aktif haldedir. Bu 28 süper volkan arasındaki en büyük tehdittir. Turistler, her gün bu volkanın üzerinden çıkan buharların fotoğraflarını çekse de, altında bir kıyamet yatmaktadır. ABD dahil tüm dünyadaki bilim adamları bu tehdidin farkındadır. Bu volkan, bilim adamları tarafından 24 saat kesintisiz izlenmektedir. Türkiye’nin ege kıyılarına çok da uzak olmayan Santoron adası, bu süper volkanlardan birisidir. Tehdit derecesi ise bilinmemektedir.

Yukarıdaki resim, dünyadaki “bilinen” süper volkanların yerini göstermektedir. Kırmızı çember içindeki alanlar ise, “kesin ölüm” demektir. Geriye kalan alanlardaki ölüm riski %90’dan fazladır. Yeşil çember ise, 75 bin yıl önceki patlamadan sağ olarak kurtulan birkaç bin kişinin yaşadığı yerdir.

İnsanüstü Türk Hareketi’nin takipçileri; Bu meseleden çıkarılması gereken dersler nelerdir?

1) İnsanlığı yok etmek için, bin bir türlü tehdit adeta sıra beklemektedir. “O sırayı dağıtacağız.”

2) İnsanlık, başına onlarca silah dayanmış, gözü bağlı bir insan gibi, acaba önce kim tetiği çekecek diye beklemektedir. “Gözlerdeki o bağı çıkaracağız.” 3) Şu an, süper volkanlara karşı yapılabilecek hiçbir şey yoktur. “Çare bulmak imkansız değildir; tam tersi, zaruridir.”

4) Bu durum insanlığın umurunda değildir. “Bize yönelen tüm tehditleri, en iyi şekilde anlayacak ve çözüm üreteceğiz. Gerekirse, bunu insanlığın gözüne sokacağız.”

5) Boş hayatlar yaşayanlar ve boş işlerle uğraşanlar, boş bir şekilde ölürler. Gerçek bir amaca inanan ve bu uğurda ellerinden gelen çabayı gösterenler ise, gerçekten “yaşayan” insanlardır. Geleceği hak edecek olan da bunlardır. 6) Gelecek bizim elimizde!

https://www.facebook.com/insanustuturk

https://www.instagram.com/insanustuturk/

https://www.youtube.com/insanustuturk