Tehditler Karşısında İnsan Psikolojisinin “Çarpık” Tepkisi Ve Dünyanın Başındaki Tehlikeler

Gözleriniz önünde yakılarak öldürülen bir insanın sizi etkilemesi ile, 2500 kişinin bir yangın sonucu öldürüldüğü haberi sizi aynı oranda etkilemez. Çünkü insan psikolojisi, yakınlarında bulunan ve bizzat gördüğü olaylardan daha çok etkilenir. Amerika, Irak’ı işgal ettiğinde 1 milyondan fazla insan ölmüştü. Bu durum insanların beyninde belirli bir oranda etki yaratmıştı. IŞİD ise, insanların adeta “gözünün içine sokarak” yaklaşık 10 bin insan öldürdü. Bu durum tüm dünyayı neredeyse dehşete düşürdü. Bu sebeple IŞİD, dünyanın gözünde adeta bir canavara dönüştü. Oysa ki yapılan, IŞİD’in insan öldürmeyi ve bu ölümlerin yarattığı psikolojik etkiyi, bir savaş taktiği olarak kullanmasıydı.

Dünyada şu an patlamaya hazır olarak bekleyen onlarca süper volkan var. Bu volkanlar ilk patladığı anda, Türkiye büyüklüğündeki bir ülkeyi anında yok edecek kapasiteye sahip. Daha sonra, bulunduğu kıtanın tamamını, birkaç metrelik zehirli kül ile örtecektir. Bununla da kalmayıp, tüm gezegenin atmosferini çıkardığı dumanlarla saracak, onlarca yıl boyunca geçmeyecek bir “buzul çağı” yaratacaktır. Bu etkinin sonucunda bitki, hayvan ve insanların %95’i ölecektir. Bu durum, bilim dünyası tarafından biliniyor. Peki, buna tedbir olarak insanlar ne yapıyor? Bu durum karşısında ne kadar dehşete kapılıyor? Neredeyse hiç. Tehditleri, “görme” sırasına göre değil, “boyut” sırasına göre algılamak ve bunlara karşı acil tedbirler almak gerekiyor. Aksi halde, insan psikolojisinin bu çarpıklığı, bizim sonumuz olacaktır.

Yarın, atmosferde artan sera gazları yüzünden sıcaklık birkaç derece artabilir. Bu artan sıcaklık derecesi, Sibirya’nın donmuş topraklarındaki uçsuz bucaksız donmuş metanın, buharlaşıp atmosfere karışmasına sebep olabilir. Bu da, birkaç gün içinde gezegeni tamamen yok edebilir. Bu anlattığım olay, sizi ne derece dehşete düşürdü? Şurada kesik bir baş resmi koysak, herhalde daha çok etkilenirdiniz. İnsanların geneli bu durumu anlattığımız gibi görse de, bilim dünyasında sınıflandırmalar, tehditlerin boyutlarına göre yapılıyor. Bu tehditlere göre tedbirler düşünülüyor. Birinci öncelik ise nüfus patlaması. Zira diğer tehditlerin zamanı belli olmasa da, nüfus patlamasının insanoğlunu 40 yıl içinde felakete sürükleyebilir. Algınızı açın ve her an her şeye hazırlıklı olun.

Sorunlar ne kadar radikalse, çözümler de öyle radikal olacak.

https://www.facebook.com/insanustuturk

https://www.instagram.com/insanustuturk/

https://www.youtube.com/insanustuturk