Öncelikle Allah’ın selamı üzerinize olsun. Allah kuranda defalarca akletmeyi emrediyor. Ayrıca Hz. Muhammet, “ilim Müslüman’ın yitik malıdır, nerede bulsa almalıdır” buyuruyor. Bizim buradaki amacımız tamamen samimidir. Sizi dininizden uzaklaştırmayı istemiyoruz.

Sadece bilim ile barışmanızı ve bilimsel meseleleri anlamanızı istiyoruz. Sizden de, samimiyetle bu gönderiyi okumanızı, eğer aklınıza takılan sorular varsa, samimiyetle, doğruyu öğrenmek maksadıyla sormanızı istiyoruz. Lütfen sadece okuyun ve düşünün. Hakikat tecelli edecektir.

Eğer Allah’a inanıyorsanız, bu evreni ve içindeki her şeyi Allah’ın yarattığına inanıyorsanız, o halde içiniz rahat olsun. Sonuçta bilim denilen şey sadece gözlem ve deneye dayalı bilgi üretmektir.

Allah bu evreni yarattıysa, gözlem ve deney ürünü olan hiçbir bilgi, sizin imanınıza zarar veremez, vermemeli. Başlarken, dini bilgi ile bilimsel bilgi nasıl ayrılır, bu konuda bir açıklama yapalım.

Örneğin, İslam dini bize yağmur hakkında ne söyler? Yağmuru Allah yaratmıştır, Allah yağdırmaktadır. Onu kullarına rahmet olarak verir. Yani, dini bilgi bize yağmurun “NEDEN” yağdığını söyler.

İslama göre evrendeki her şey, Allah’ın dilemesiyle, Allah tarafından yapılır. Bazılarının NEDENİ Allah tarafından açıklanır, bazılarını ise Allah gizli tutar.

Bilim ise bir şeyin “NEDEN” olduğunu değil, “NASIL” olduğunu, SÜRECİNİ ve MEKANİZMASINI anlatır. Yağmur neden yağar? Kim yağdırır? Tesadüf müdür? Bilim bunları ASLA söylemez. Bilim sadece NASIL olduğunu söyler.

Bilim bize yağmurun su parçacıklarından oluştuğunu, bunların sıcaklık altında genişleyip dağıldığını, yani buharlaştığını, buharlaşan suyun hacmiyle birlikte yoğunluğunu kaybettiğini, böylece daha fazla yoğunlukta olan havanın üzerine çıktığını ve yükseldiğini

-eğer yüksek bir yerdeyken anında soğuk havayla karşılaşırsa, büzüşüp bir araya geldiğini, yoğunluk kazanınca yerçekimine dayanamayıp yere düştüğünü söyler.

Bilim yağmurun NASIL yağdığını böyle açıklar. Yani siz bir Müslüman olarak, yağmurun NEDEN yağdığını kurandan, NASIL yağdığını bilimden öğrenirsiniz. VE BU İKİ MESELEYİ ASLA BİRBİRİNE KARIŞTIRMAMALISINIZ.

Bu felsefeyi asla unutmayın! Bütün olaylara böyle bakın. Birisi size, bilimi kullanarak “tesadüfen şu şöyle oldu” derse, bilin ki bu, o kişinin kendi şahsi yorumudur. Bilim hiçbir şeye TESADÜF demez. Sadece mekanizmayı anlatır.

Bilim size bir yıldızın NASIL oluştuğunu söyleyebilir. Siz bunu bilimsel olarak kabul edersiniz Ama YILDIZ NEDEN OLUŞUR diye bir soru olursa: Ne düşünmelisiniz?

“Şüphesiz biz, yakın göğü yıldızlarla süsledik.” (Saffat Suresi, 6. Ayet) aklınıza gelsin. Allah yıldızlarla göğü süslemiştir. Onu kandiller olarak göğe asmış ve gücünün nişanesi olarak insanlara göstermiştir.

Siz bir Müslüman olarak yıldızların Allah’ın gücünün nişanesi olarak yaratıldığına inanırsınız, “bunun NEDENİ budur” dersiniz. Bilimsel NASIL ile bunu asla birbiriyle çarpıştırmayın.

Bilim adamları size DEPREM’in levha tektoniği ile NASIL olduğunu açıklar. Ama NEDEN olduğu konusunda siz Kuran’a bakarsınız ve bunun Allah’tan gelen bir uyarı olduğuna inanırsınız. Allah depremlerle gücünü gösterir, eceli gelenlerin canını alır

-yaralanma ile imtihan olunacakları böyle imtihan eder. Bazı nedenlerini ise sizden gizlemiştir. Buna inanırsınız. Ama ASLA depremin bilimsel mekanizmasıyla bunu çarpıştırmazsınız.

Gelelim evrime. Arkadaşlar, evrim konusu, hakkında aşırı derecede bilgi kirliliği olan bir konu. Bu yüzden bu güne kadar evrim hakkında bildiğiniz her şeyi unutun!

Öncelikle size “mutasyon” kavramından bahsedelim. Eğer bu yazıyı okuyorsanız, annenizden %50 ve babanızdan %50 DNA almışsınız demektir. Bu hem sizin için, hem diğer insanlar için, hem de diğer bütün eşeyli üreyen canlılar için geçerlidir.

AMA! Her bir döllenme sırasında, bazı mutasyonlar meydana gelir. Bu kiminde aşırı azdır, kiminde çok fazladır. Bu mutasyonların çoğu NÖTR yani “etkisizdir”. Geri kalanın ÇOĞU zararlı mutasyondur. Çok az kısmı ise FAYDALI mutasyondur.

Örneğin sağlıklı bir anne babanın, aynen kendileri gibi bir çocuğu oldu diyelim. Burada NÖTR mutasyonlar baskındır ve zararlı mutasyonlar çok da fazla zarar vermemiş demektir.

Yine sağlıklı bir anne babanın, ENGELLİ bir çocuğu oldu diyelim. Burada ZARARLI mutasyonlar etkindir.

Yine normal bir anne babanın, AŞIRI ZEKİ, aşırı becerikli bir çocuğu oldu diyelim. Bazı çocuklar böyledir, örneğin Magnus Carlsen, 8 yaşındayken dünya satranç şampiyonu ile berabere kalmıştır. Şuan dünya satranç şampiyonudur.

Hakeza, anne ve babasından farklı olarak, aşırı iyi piyano çalan çocukları, matematik dahisi çocukları falan hep görmüşsünüzdür. Bunlar FAYDALI mutasyonlara örnektir.

Her mutasyon zeka ile mi ilgilidir? Hayır. Bazen zenci anne ve babanın, albino (yani bembeyaz) renkli çocuğu doğar.

Bunun en sık görülen versiyonu mesela Kanada ayılarındadır. Kanada ayılarının bazı çocukları kahverengi doğarken, bazı çocukları bembeyaz doğar.

Bu bembeyaz ayılar, Kuzeydeki buz alanlarında daha iyi kamufle oldukları için, orada Kanada ayılarından bambaşka bir ayı ırkı, yani KUTUP AYILARI ortaya çıkmıştır.

Evrim nedir biliyor musunuz? Bu mutasyonların, zaman içinde birike birike, uzun ama çok uzun zamanlarda, canlıları farklılaştırması demektir. Mutasyon, evrimin en önemli “tetikleme” mekanizmalarından biridir.

Mesela bir Leopar ve bir Jaguar. Mesela bir Kedi ve bir Vaşak. Mesela bir Kurt ve bir Köpek. Hatta bir Kurt köpeği ve bir süs köpeği. Bunlar, aslında çok önceden aynı anne ve babadan doğan, ancak zaman içinde farklı ortamlarda, farklı mutasyonlarla değişen

sonunda başka ırk, başka cins, başka tür canlılara dönüşen varlıklardır. Peki siz bir Müslüman olarak, bu konuya nasıl yaklaşmalısınız?

“Ve bütün canlıları sudan yaratan Allah’tır. Bunlardan kimi karnı üzerinde sürünür, kimi iki ayak üzerinde yürür, kimi de dört ayak üzerinde yol alır. Allah dilediğini yaratır, Allah her şeye kadirdir.” (Nur Suresi, 45. ayet)

Yaratan kim? Allah. NEDEN yaratmış? Bunların cevabı kurandadır. Peki NASIL yaratmış? Allah kuranda bir canlının aşama aşama nasıl yaratıldığını, bunun mekanizmalarını tek tek söylüyor mu?

Hayır, NASIL sorusunun cevabını sadece bilim veriyor. Canlılar, mutasyonlarla, zaman içinde farklılaşarak meydan geliyor.

DEVAMI – https://alihanbayrak.com/2020/06/02/muslumanlara-ozel-evrim-dersi-2/

https://www.facebook.com/insanustuturk

https://www.instagram.com/insanustuturk/

https://www.youtube.com/insanustuturk