Gelecek bizim elimizde!

Yeni doğmuş kaz yavrularını alıp, gökyüzünden başka hiçbir şey göremeyecek şekilde bir kutuya koymuşlardı. Bu kaz yavruları annelerini hiç görmediler, hatta dünyaya dair hiçbir şey görmediler desek yeridir.

Deneyin ilk safhasında kutunun üzerinden yetişkin bir kaz gölgesi geçiriliyor. Kaz yavruları daha önce hiç annelerini görmedikleri halde hemen başlarını kaldırıyor ve ağızlarını açıyorlar.

Deneyin ikinci kısmında kutunun üzerinden bir kartal gölgesi geçiriliyor. Kaz yavruları daha önce hiç kartal da görmemiş ama gölgeyi görür görmez hemen sessiz oluyorlar ve korku içinde birbirlerine sokuluyorlar.

Bu ve bunun gibi yüzlerce durum bize şunu gösteriyor ki; bizler doğduğumuz anda bembeyaz bir sayfa olarak doğmuyoruz. Genlerimiz bize bilinçaltımızda kim olduğumuzu, ne yapmamız gerektiğini, nereden geldiğimizi, nelerden hoşlanıp nelerden korktuğumuzu fısıldıyor. Bu doğuştan gelen özellikler çevre etkisi ile birleşip bizi oluşturuyor. Kısacası bizi biz yapan şey, var olan değerlerimizdir. Bu değerlerin en başında ise milli kimliğimiz gelir, Türklük gelir. Binlerce yıldır atalarımızın gördüğü, duyduğu ve yaşadığı her…

View original post 84 kelime daha