İnsanı insan yapan, gelişmeyi ve ilerlemeyi sağlayan nedir?

Eğer beyin büyüklüğü aklınıza geliyorsa, balina beyni insan beyninin 5 katı büyüklüğündedir. Eğer beynin işlem kapasitesi aklınıza geliyorsa, bazı böcek türlerinin işlem kapasitesi insandan daha ileridir. Eğer görsel hafıza aklınıza geliyorsa, şempanzelerin görsel hafızası insanlardan daha iyidir. Eğer vücut-beyin oranı aklınıza geliyorsa, sapiens türü karşısında yok olan neandertal insanlarının beyin hacmi, vücutlarına oranla daha büyüktü. İnsanı insan yapan, gelişmeyi ve ilerlemeyi sağlayan hayal gücüdür. Hayal gücü olmadan icat yapamazsınız, gerçekleşmemiş ihtimaller üzerinden varsayımlar üretemezsiniz. Sanat ve bilim yapamazsınız. İyi çalışan bir beyniniz olabilir, ancak hayal gücü gelişme ve ileriye gitme için olmasa olmazdır.

Homo Sapiens Sapiens türünü, yani günümüz insanını, bugün olduğu seviyeye getiren, uzaya çıkmasını sağlayan ve ileride evrene hakim kılacak olan özellik budur.

Yukarıda gördüğünüz resim, tam “32 bin yıl” öncesine ait, fil dişinden yapılma, insan bedenine ve aslan kafasına sahip olan bir heykeldir.