Transhümanizmin ve insanlığın geleceğinin iki önemli yolu vardır. Bunlardan biri diğerinden önce gelecek ancak hangisi henüz bilmiyoruz.

Bunlardan ilki yapay zekadır. Nasıl ki milyonlarca yıllık bir süreç içinde, daha az gelişmiş Homo Erectuslar, kendi içlerinden doğal yollarla da olsa daha üstün bir canlı olan Homo Sapiens’i (insan) çıkardılarsa; bugünün insanları da kendi içlerinden yapay olarak daha üstün bir varlık çıkaracaklar. Yapay zeka, eğer gerçekten tam kapsamlı bir şekilde hayata geçirilebilirse, insan zekası ile kıyas bile edilemeyecek derecede üstün bir zeka gücüne sahip olacak. Böyle üstün bir varlık, medeniyeti aklımızın kavrayamayacağı derecede ileriye taşıyabilir. Belki de yapay zekaya can verebilmek için, bilgisayarlar ile insan beynini bir araya getirmek gerekecek. Sıfırdan bir zeka yaratmak yerine, var olan bir zekanın kapasitesi sonsuzlanacak.

Yapay zeka konusundaki en büyük sorun, bilinç denilen şeyin tam olarak ne olduğunun bilinememesidir. Ne olduğunu bilmediğimiz bir şeyi sıfırdan oluşturamayız. Bu sebeple hazırda beynimizde bulunan ancak ne olduğunu bilmediğimiz bilincimizi de, bilgisayara bağlayamayız. Bilinç sorunu çözülecek mi? İlerde ne olacak göreceğiz. Bir diğer yol genetik mühendisliğidir. Yapay zeka kadar popüler olmasa da, genetik mühendisliği de hızlıca ilerlemektedir. Genlerin yeniden düzenlenmesi ile, çok daha akıllı, dayanıklı ve hemen hemen her alanda gelişmiş insanlar oluşturulabilir. Bu ikinci yolun hayata geçme ihtimali, yapay zekadan daha kesin gibidir. Ancak yapay zeka çalışmaları daha hızlı ilerliyor. İnsanlık, bu iki yoldan birine girip, buradan aşırı derecede gelişecektir. Şimdilik hangisi olduğu sadece bir yarış ve bahis konusu.