3 BOYUTLU YAZICILAR ve TARAYICILAR

Üç boyutlu baskı, sanal ortamda tasarlanmış herhangi şekildeki bir üç boyutlu nesnenin katı formda basılması işlemidir. Bu işlemi gerçekleştiren cihazlara ise üç boyutlu yazıcı adı verilir. Baskılar birçok türde hammaddenin kullanılması ile yapılabilir. Normal kullanıcı bazında en yaygın kullanımı olan hammadde Biyo çözünür polimerlerden biri olan poli(laktik asit) PLA ve ABS adı verilen sert plastiklerdir. ABS ise (Akrilonitril bütadien stiren) kalıp yolu ile üretilen ürünlerde çok yaygın olarak kullanılan hafif ve sert bir polimerdir. Borular, otomotiv parçaları, koruyucu kasklar ve oyuncaklar vb.

Artık yazıcılar sadece kağıda baskı yapmıyor. Kimi ayakkabı basıyor, kimi silah, kimi de otomobil!

Tüm bunlar Teknolojinin değişim hızını daha da arttıracak.

Bir 3D yazıcı ile sahip olabileceğimiz bazı şeyler:

3 çeşit 3B baskı çeşiti vardır. Bunlar: Sıvı Tabanlı Baskı Teknolojisi, Toz Tabanlı Baskı Teknolojisi, Metal Tabanlı Baskı Teknolojisi

3 boyutlu yazıcı ile gece elbisesi yapıldı. ABD’li ünlü modacı Dita Von Teese tarafından giyilen bu elbise, 3 bin parçadan üretilmiş. Yapımı 3 ay süren bu 3D ürünü ile vücut ölçülerinize bire bir uyacak elbiselere evinizden çıkmadan sahip olmanız mümkün.

3D teknolojileri kullanan Çinli Winsun New Materials, sizi bu teknolojiyle ev sahibi yapıyor. Geri dönüştürülebilir malzemeleri kullanarak yapılan 3D yazıcıdan çıkmış bir evin maliyeti ise 5 bin dolar. 6.6x10x32 metrelik bir büyüklüğe sahip olan 3D yazıcıyla günde 250 metrekarelik 10 ev yapılabiliyor.

İsveç’in Malmö kentindeki Lund Üniversitesi’nden öğrenciler, bir müzik grubu oluşturmaya karar vermiş ancak müzik aletlerini biraz farklı bir yöntemle edinmiş. Grup, vurmalı çalgılarını, basını, elektro gitarını ve orgunu 3D yazıcıyla üretmiş. Dünyanın “İlk 3D Yazıcı Müzik Grubu”nun konserini sunmuşlar.

Örneğin gündelik hayatta artık mağazalara gitmeye gerek kalmayacak; online ortamdaki hazır dosyayı 3B yazıcıya indirip istediğimiz objeyi üretebileceğiz. İnternetteki hazır dosyalar hoşumuza gitmiyorsa, kendi tasarladığımız üç boyutlu ürüne sahip olacağız.

Tıp ve biyoloji, 3D yazıcı ile yapılabileceklerin sınırlarını zorlayan alanların başında. ABD’li teknoloji yazılımı üreticisi Advanced Solutions’ın geliştirdiği 3D sistem, vücudumuzun organlarını ve dokularını yapay ortamda üretmeye odaklanmış. Hatta bu alanda Mimics Innovation adlı yazılımı kullanılarak oluşturulan 3D kalp, New York’ta yeni doğan bir bebeğin hayatını kurtardı.

Önümüzdeki on yıl içinde 3 boyutlu baskı teknolojisinin birçok alanda dramatik değişikliklere yol açacağını öngörüyoruz. Örneğin, doktorlar hastanın kemik iliğinden kök hücre alıp, laboratuvar ortamında yeniden üreterek 3 boyutlu yazıcılar sayesinde yeni organ yaratabilecekler. Organlar hastanın kendi hücresinden üretileceği için organın reddedilmesini engelleyen ilaçların kullanımına gerek duyulmayacak. Ya da Mars’a gitmek gibi uzun dönemli uzay görevlerinde astronotlar yanlarında götürdükleri sadece ana gıda maddelerinden oluşan bir stok sayesinde istedikleri pizza, ekmek ve biftek gibi yiyecekleri uzayda kendileri üretebilecekler.

Fotoğraf çekip baskısını çıkarma teknolojisi çok kolay olduğu gibi yaygınlaştı, 3B yazıcı teknolojisi ile de öyle olacak. Ayakkabı gibi daha “kolay” ürünleri üreten şirketler, tüketicisine “dilediği gibi kişiselleştirme yapabileceği” dijital modeller satacak.

3B yazıcılar artık ev bile inşa edebiliyorlar. Bu teknolojinin bir sınırı yok.

3 Boyutlu Yazıcı İle Evde Silah Üretmek Mümkündür

ABD’nin Texas eyaletinde yaşayan, Hukuk Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Cody Wilson 3B printer ile silah tasarladı. Barack Obama’nın bir konuşmasında “Geleceğin sanayi devremini yaratacak teknoloji” diyerek bahsettiği, sadece hayal gücünüzün ve tasarım programlarının kapasiteleriyle sınırlı olarak istediğiniz herşeyi üretebileceğiniz bir yazıcı çeşididir. 3B yazıcılar ile film ve oyunlardaki sevilen figürlerden, silah parçalarına kadar birçok prototip dakikalar içinde oluşturulabiliyor. Yaklaşık 1.500 Dolardan başlayan fiyatları ile başta hobiciler olmak üzere birçok kişinin sahip olabileceği bir yazıcı çeşidi.

Ancak son zamanlarda 3 Boyutlu yazıcılar amaçlarının çok dışında kullanılmaya başladı. 14 Aralık 2012 günü Sandy Hook İlkokulunda 26 kişinin ölümüne sebep olan Adam Lanza’nın, bu eylemi gerçekleştirmek için gerekli silahları 3B yazıcıdan çıkarttığı iddia edilmişti.

Bu haberler gündemdeki yerini korurken, ABD’de yaşayan, Hukuk Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Cody Wilson’da kendi 3B yazıcısı ile silah tasarladı ve bu silahların. STL uzantılı (3B Yazıcıya Gönderilen Dosya) dosyalarını kendi sitesi üzerinden yayınladı. Bu dosyaların indirme sayısının 100.000’i aşması sonucu ABD Hükümeti Wilson’a verdiği emirle dosyaları siteden kaldırttı. Ancak 100.000 kez indirilen çizim dosyaları hala internette dolaşmakta.

Bireysel silahlanmanın hızla arttığı son günlerde bu tür paylaşımlar tüm dünya açısından büyük sorun teşkil ediyor. Başta Glock marka silah olmak üzere birçok silah normalde X-Ray’de tanınamıyor. Ancak güvenlik önlemi olarak bu silahlara çeşitli metal parçalar ekleniyor ve X-Ray’de farkedilmesi sağlanıyor.

3B yazıcıların sayısının artması sonucu kişisel olarak silah üretilmesi ve bu silahların tamamen plastik olması nedeniyle X-Ray gibi güvenlik cihazlarında görünmemesi birçok kanlı eylemin önüne açacağa benziyor.

Üç Boyutlu Yazıcıların Geleceği

Yeni bir teknolojik devrime adım atmak üzereyiz. Teknolojik devrim lafı tuhaf gelebilir, ama geçmişteki dünya-değiştiren diğer yeniliklere göz attığımızda haklı olduğumuzu göreceksiniz.

Üç boyutlu yazıcıları bu kadar cazip kılan özellik var olan teknolojilerle yapılması imkânsız ya da makul olmayan bir şeyi elde edebilme imkânı. Bilgisayarda program aracılığıyla üç boyutlu hale getirilen her türlü eşya ve nesne artık yeni üretilecek bir kalıba ihtiyaç duymadan üretilebiliyor. Nesneler, plastiği, metali ve diğer maddeleri bir lazer ünitesi kullanarak katmanlar halinde sırayla üretiliyor. Teknoloji o kadar parlak ki bırakın ABD’nin üretim şeklini etkilemeyi, birçok endüstride etkisi olması kaçınılmaz. Bunlar başlıca; uzay araştırmaları, savunma, tıp, taşıma, yiyecek, moda.

Örneğin jet uçaklarında küçük parçalarda yapılacak değişimlerde ya da kişiye özel çene kemiği gibi implantların getirdiği kullanışlılık 3D yazıcıları birinci sıraya çıkarıyor.

İleride her evde bir üç boyutlu yazı olacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Bunun yanı sıra üretim endüstrisinde de önemli bir çığır açacağı ABD’nin şimdiden yaptığı yatırımlarla belli oluyor. Umuyoruz ki gelişen dünyada ülkemizin endüstri yapısına erken bir şekilde 3D yazıcılar girebilir ve yarışta yerimizi erkenden alırız.