Transhümanist çalışmaların mutlaka yöneleceği bir diğer konu da, beyin denilen organın, düşünce kavramının doğrudan kontrol edilmesidir. Bu durum, gelecekte birçok farklı amaç için kullanılabilir. (Daha hızlı ve etkili öğrenme, beyine doğrudan bilgi aktarma gibi.) Ancak beyin kontrolü, kısıtlı olsa da doğada uzun zamandır mevcut durumda. Bu yazımızda bunlardan örnekler vereceğiz.

Hayvanlar aleminin en tüyler ürpertici yaratıkları küçük ama marifeti büyük olan parazitlerdir. Marifet derken sakın yanlış anlamayın, onlar için besin kaynağı olan ev sahiplerine hiç olumlu bir etkileri yoktur. O kadar sessiz ve gizemliler ki kendilerine ev sahipliği yapan organizmaya ondan daha yakın olurlar hem de hiç fark ettirmeden. Bir nevi iyi parazit olmanın gereğidir bu ev sahibi organizmaya yaptığı şeyleri hissettirmemek. Bazı parazitler asalak yaşamlarını ileri safhalara da taşıyor. Bir sihirbaz gibi ev sahibine yaklaşıyor ve onun beynini kontrol altına alıyor.

Şimdi bu ürkütücü parazitlere göz atalım.

Sacculina : Bu kabuklu -yapışkan deniz hayvanı dişi ve erkek yengeçleri kısırlaştırmaya meyillidir. Gençliğini önemsemeyen erkek yengeçlerin beynini değiştirir. Onu bir dişi gibi kendi yavrularını korumaya zorlar.

Hairworms : Bu parazit cırcır böceğine benzer. Fakat üremeleri söz konusu oldu mu suya ihtiyaç duyarlar. Ölmek için de üremek için de suya ulaşmak amacıyla genellikle ev sahibinin beyninde derin çukur kazmaya meyillilerdir.

Insect iridovirus : Cinsel ilişki yoluyla bulaşan bu virüsler sadece bazı tür çekirgeleri etkiler. Çekirge popülasyonunda bu virüsün bulaşması için bu böceklerin beynine hükmederler. Daha fazla cinsel ilişkiye girmelerini sağlar ve sonunda ölümlerine neden olurlar.

Euhaplorchis californiensis : Kurtçuk gibi olan bu parazitler, kıvrılarak ölmüş balıkların kafatasına girerler. Aniden bu canlıları dans ettirirler. Bu olay kuşlara balıkları yemek için leziz bir ortam oluşturur.Bu parazitin yumurtaları kuşa aktarılır ve onun dışkısıyla tekrar suya karışır.

Toxoplasma gondii : Bu parazitin bulaşmasıyla sıcakkanlı canlıların cinsel davranışları değişir. Fakat yapılan son araştırmalar bu parazitlerin insanları da etkilediğine işaret ediyor. Dünya nüfusunun üçte birinin maruz kaldığı bu parazitler erkeklerde içe dönüklüğe yol açarken kadınlarda ise dışa dönüklüğe neden olmaktadır.

Yeşil-bantlı kuluçka kese yassı solucan : Yılanlara bulaşan yassı bağırsak solucanı sümüklüböceklerin beynini kontrol eder ve onları ağacın tepesindeki yapraklara tırmanmaya zorlar. Sonra larvalarını gözünün içine doğru iter. Bu paraziti ormana yayan kuşlar için oldukça çekici bir sahnedir.

Hymenoepimecis argyraphaga : Costa Rican yaban arıları örümceklerin karınlarında yumurtlar. Bu parazit örümceklerin beyninde denge noktalarını bozar. Aynı zamanda örümceği bilinçsizce arı larvalarını elde tutabilmek için kendi kozalarını ördürmeye iter.

Zombi Mantar : Bu mantar karıncalara bulaşır. Beyinlerini kontrol altına alarak sporlarını başka canlılara yaymak için yeni yerler bulmaya zorlar. Ne zaman ki karınca ölürse, karıncanın kafasında filizlenen bu mantar büyümeye devam eder.