İnsanların uzayda bir şehir kurabilmesi için, ulaşım ve mekanik konularının haricinde, ciddi biçimde genetik mühendislik de gereklidir.

Karşı karşıya kalınan sorunlar; radyasyon, basınç, havasızlık, yerçekimsizlik ve gıdasızlık gibi sorunlardır.

Dünya halkına çok yansıtılmak istenmese de, Mars yolculuğuna çıkacak olan kişiler 8-9 aylık yolculukları içinde bir insanı yüksek ihtimalle kanser etmeyeyetecek kadar radyasyona maruz kalacaklar. Mars planlarda geri dönüş biletinin olmama sebeplerinden birisi de budur.

Bu sorun kıyafetler ve kaplamalar ile “kısıtlanmaya” çalışılsa da, esas çözüm genetik mühendisliktir. Hücrelere tıpkı tardigratlarda olduğu gibi radyasyon kalkanlarının kurulması bu problemi çözecektir.

Basınç için daha dayanıklı ve manyetik çekimi daha güçlü hücreler yapılacaktır. Havasızlık problemini çözmek elbette biraz daha uzun sürecektir. Zira bunun genetik çözümü, kan hücrelerini oksijen harici bir şeyle temizlemeyi ve beslemeyi gerektirir. O çözümler bulunana kadar mekanik çözümler daha etkili olacaktır. Besin problemini ise en azından bu yüzyıllığına genetik mühendislik ile çözmeye gerek yoktur. Güneşsiz, susuz ve topraksız tarım uluslararası uzay istasyonunda da rahatlıkla yapılmaktadır.

https://www.facebook.com/insanustuturk

https://www.instagram.com/insanustuturk/

https://www.youtube.com/insanustuturk