İnsan en başından beridir eksik olduğunun farkındadır. Bu eksikliğini gidermek için araçlar icat etmiştir, kanadı olmadığı için uçak, hızlı olamadığı için otomobil vs.

Robot aslında Güney Afrika’lıların bildiğimiz trafik lambasına taktıkları isimdir. Robotların her zaman insansı olmasına, insan gibi görünmesine gerek yok. Bu insanların robotları kendilerine yakın hissetmesi için yapılan bir şeydir. Robot deyince akla hemen humanoid robotlar gelir. Halbuki belirli bir AI (YZ) ile belli mekanik serbestliği olan aygiıtlar genel olarak robot diye tanımlanır.

Özellikle görünümsel ve özelliksel olarak insanlara benzemeleri için yapılmış robotlara android adı verilir. Zeki canlı varlıklar tarafından yapılmış insansı makinelere verilen addır. Eski Yunanca insan kelimesinden türetilmiş olup insansı gibi bir anlam ifade eder.

Yüksek teknoloji robotiğin normal insanları daha üst bir seviyeye çıkarmak için kullanılabileceği iddia edilmektedir. Genelde akıllarda Terminatör kaynaklı “isyan edip hepimizi öldürecekler” temalı kurgu hikayeleri yaratsa da, asıl etkileri üretim süreçlerine yapacakları katkı ile olacak.

Üretimdeki teknolojik devrimler, tarih boyunca sosyal depremler ve değişimler yarattı. Avcı-toplayıcı toplumda, her birey canla başla çalışıp karınlarını ancak doyurabildikleri için, toplumda bir sınıflaşma söz konusu değildi. Tarım, toplumun sadece belli bir kesiminin üretim yaparak tüm toplumu doyurabilmesini sağlayan teknolojik bir devrimdi.

Ancak insanoğlunun imparatorlukların çekişmesi ve sanayileşme ile hepten yitirdiği özgürlüğünü bu robotlar sayesinde fazlaca geri kazanacağı kanısındayız.

Ancak şimdilik sadece bu alanda özelleşmiş labaratuarlarda olan robotlar bir bakıma 60’larin 70l’erin bilgisayarları gibidir, özel amaçlar için dizayn edilmişlerdir.

Bilgisayar teknolojisindeki muthiş ivmeden ve moore yasasindan yola cikarsak 30-40 yıldan kısa bir surede robotlar yani başımızda oluverecek gibi duruyorlar. Özellikle 2040’lı yıllar bir altın çağı gibi çok önemli olacaktır.

O zamanlar geldiğinde şüphesiz bir çağ kapanıp yenisi başlayacaktır.

Gelecek nesillerin evrende dolaşırken düşünecek çok şeyleri olacak…