Şüphesiz ki, Türk devletinin ve milletinin hayatta kalması için, teknolojinin her alanında faal olması şarttır. Çünkü teknoloji öyle bir hal aldı ki, eğer bir yeri eksik bırakırsanız, Viyana kuşatmasında arkadan kuşatılıp imha edilen Türk ordusunun akıbetini tekrar yaşarsınız. Bir yeri eksik bırakmak, her yeri tehlikeye sokabilir. Nanoteknolojide dünya lideri olsanız, genetik mühendislik çalışmalarında çığır açan bir ülke sizi yıkabilir.

Dünyanın en büyük uçak filosuna sahip olsanız, daha da yükseklerde uçan katil uydular, sizin metal kuşlarınızı keklik gibi avlayabilir. Nükleer bombalarınız olsa, radyasyon tespitinde çığır açmış bir ülke, sizin gizli nükleer depolarınızı tespit edip, onları sizin kendi topraklarınızda patlatabilir ve ülkeniz radyasyon cehennemine dönüşüverir. Yani kısacası, “yenilmez” olmak için, bilim ve teknolojinin her alanına hakim olmak, hatta ve hatta yeni alanlar keşfetmek zaruridir.

Bunu neden anlatıyoruz? Ne kadar çok çalışmamız gerektiğini anlayın diye. Artık birbirinizle uğraşmaktan vazgeçin. Putlaştırdığınız tarihi şahsiyetleri veya devletleri kendinize taraf edinip, başka taraflarla birbirinizi yemek, birbirinizi sürekli aşağılamak, didişip durmak size ne kazandırıyor? Esas mesele hataları görüp ders çıkarmak, uyuşmazlıkları çözüp geleceğe bakmaktır. Eğer sizin veya tarafınızın hatasız olduğunu düşünüyorsanız, en büyük hatayı yapıyorsunuz demektir. Zira geçmişin hataları, sizi bir gün yeniden bulacaktır! Abdülhamit-İttihatçı çekişmesinin imparatorluğu kurtaramadığını ve hatta yıktığını, Atatürkçü-dindar çekişmesinin etki-tepki yoluyla kızışarak arttığını ve 100 yıldır politik kaos içinde yaşadığımızı görün artık.

En başta kendi hatalarınızı görün. Hatalar ideolojik hırslarla tekrarlanırsa, çözülmezse, ulusal birlik sağlanmazsa, kesimhaneye gitmeden önce birbiriyle didişen koyunlardan farkımız kalmayacak demektir.