2) Magma Reaktörü

Bir önceki yazımızda, güneşin içinde her an oluşmakta olan füzyon reaksiyonundan enerji elde etme durumunu anlatmıştık. Şimdiki yazımızda değineceğimiz enerji kaynağı, bizzat dünyanın kendisidir.

İzlanda’da deneme aşamasında olan projede, yüzeye yakın yerlerde bulunan magmaların tespit edilmesi ve buralara açılan deliklerle sıcaklığın elektriğe çevrilmesi planlanıyor. İlk denemede 5 km derinliğinde bir delik açılacak ve buranın yüzeyine bir tesis kurulacak. Tesis, sıcaklığı su buharlaştırmada kullanacak ve bu buharın gücü ile elektrik üretilecek. İlk tesisin yaklaşık 55 megawatt/saat elektrik üreteceği hesaplanmış durumda. Böylece aynı maliyetle kurulan klasik jeotermal enerji tesislerinden 10 kat daha fazla elektrik elde edilmiş olacak.

Magmanın sıcaklığı, gezegen çekirdeğinin bir motor gibi çalışması sonucu sağlanıyor. Bu sonucun da sebebi dünyanın dönüyor olması. Yani kısaca bu kaynak, gezegen döndükçe sürdürülebilir ve doğa dostu olacaktır.

İşin tek sıkıntılı yanı, yüzeye bu kadar yakın olan magmanın, patlamayı bekleyen volkanlara ait olması. Yani iç basıncı zamanla değiştikçe magma genişlemeye başlayacaktır. Belirli bir basınç seviyesinden sonra ise yüzeye doğru püskürecektir. Bu tesislerin ömrü, altındaki volkanın patlayacağı gün dolacaktır.

İlerideki zamanlarda, sondaj teknolojisi geliştikçe, patlamayı bekleyen magma artıklarına değil, bizzat o magmanın kaynağı olan mantoya ulaşmak mümkün olacaktır. Böylece tamamen risksiz bir enerji kaynağı elde edilmiş olacaktır.

İnsanüstü Türk Paylaşımlarından alınmışdır.