Büyük idealler, küçük insanların havsalasına sığmaz.

Bu sebeple küçük insanlar, kendi boş ve değersiz hayatlarını yaşarken, büyük ideallere dil uzatmaktan da asla çekinmezler. Şüphesiz ki ilerlemenin önündeki en büyük engeller de bunlardır. Yeni ve ileri bir fikir veya icraat gördüklerinde anlamsızca karşı çıkmak, onlara göre doğaldır. Örneğin; hiçbir şey yapmadan, mücadele etmeden, kılını bile kıpırdatmadan “devlet şunu yapsın, devlet şuna destek versin, devlet bize bakmıyor” diyen insanlarla; devlet içinde çalışıp da gerçekten değerli olan işlerin önünü açmayan zihinler, şüphesiz ki aynı zihinlerdir. Bunlar aynı zihnin, değişik varyasyonlarıdır.

Bir Türk bir şey icat etse veya bir fikir öne sürse onunla dalga geçenler, aynısını bir Amerikalı yaptığında “adamlar yapıyor ya” derler. Çünkü kendileri boş olduğu için, “kendilerinden” olarak gördüğü insanların da boş olduğunu zannederler.

Hiçbir başarıya imza atmadan ve hiçbir büyük iş için çaba sarfetmeden “bu ülkeden bir şey olmaz” diyenlerle, başka ülkelerin yaptıklarını alkışlayanlar aynı kişilerdir.

Velhasıl, bu zihinler beyin frontal lobları gelişmemiş insanlara aittir. Bu lobun gelişmemişliği ise, toplumda yaygın görülen genetik bir hastalıktır. Ancak çoğunlukta oldukları için “normal insan” zannedilirler ve kendilerini de normal görürler. Gelecekte bu ülkeye yapacağımız en büyük iyiliklerden birisi de, beyin frontal lob gelişmemişliğini kökünden tedavi etmek ve toplumun genlerinden tamamen ayıklamaktır.

İnsanüstü Türk Paylaşımlarından alınmışdır.