Gelecek bizim elimizde!

1) Üniversiteyi bitirmeden önce, en az bir yabancı dili akademik düzeyde öğrenin. Dil bilmiyorsanız, dünya çapında bilgi edinemezsiniz, yenilik üretemezsiniz.

2) Uzay mühendisliği, genetik mühendislik gibi bölümleri yurt dışında okuyun. Hatta bunlar gibi bilimsel ve teknolojik bir alanda çalışacaksanız, yurt dışında çalışın. Bol bol bilgi ve tecrübe edindikten sonra Türkiye’ye dönersiniz.

3) Farklı alanlarla da ilgilenin. Tek bir alana kendinizi kapatır ve başka alanlara hiç bakmazsanız, ilerleyemezsiniz. Çünkü dünyadaki hiçbir alan, diğer alanlardan bağımsız değildir.

4) Devletten hiçbir şey beklemeyin. Şikayet eden değil, çözüm bulan olun. Tarihteki hiçbir büyük bilim adamı devletten destek almadı. Tam tersine, düşmanlık gördüğü halde başardı. Siz devlete destek olun! Devlet dediğin, size bakmakla yükümlü olan hizmetçi değildir. Sizin gibi insanların oluşturduğu, herkesin bir ucundan tuttuğu bir yaşam mekanizmasıdır. Bunu unutmayın. Her şeyi devletten bekleyen standart Türk hastalığından kurtulun.

5) İcat veya proje yapmak istiyorsanız, öncelikle ufak ufak imkanınızın yettiği şeylerden başlayın. Bu küçük şeyleri maddi…

View original post 304 kelime daha