Farkettiniz mi? Elektrikli arabaların üretim maliyetleri diğerlerinden daha ucuz olduğu halde, satış fiyatları asla normal yakıtlı arabalardan daha ucuz olmaz. Olsa bile, bu asla yaygınlaştırılmaz. “Batarya vergisi” gibi uygulamalarla ne yapılıp edilir ve fiyatlar yukarıya çekilir. Çünkü petrol piyasasını kontrol edenler, bu piyasanın dengesinin bozulmasını istemez.

Diğer yandan, deniz kumunda bolca bulunan “silisyum” kullanılarak yapılan güneş panelleri, üretim maliyetinin 20 katına satılır. Bunun teknolojisi patentlenmiştir ve başkalarının yapmasına müsaade edilmez. Aynı şekilde rüzgar gülleri de patentlidir ve fiyatları çok uçuktur. Tüm bu enerji üretim yöntemlerinin fiyatları, kendisini 5 ila 10 yıl içinde amorti edecek şekilde özel olarak ayarlanmıştır. Neden? Çünkü enerji piyasası da bir dengeye oturtulmuştur ve bu piyasanın bozulmasına asla izin verilmez.

Burada size komplo teorisi anlatmıyoruz. Belli sektörlerde tekelleşen patron ortaklıklarının, kendi düzenlerini korumak için yaptıkları uygulamalardan bahsediyoruz. Bu sadece bu sektörlerde de sınırlı değil elbette.

Örneğin Brüksel merkezli elmas piyasası, bazı Yahudi şirketlerinin elindedir. Bu şirketler, dünyanın her yerinden (özellikle Afrika’dan) elmasları toplarlar ve depolarlar. Piyasaya belli aralıklarla ve belli değerlerde elmas sürerler. Böylece piyasada dolaşan elmas miktarı kontrol altına alınmış olur ve fiyatlar belli bir seviyenin üzerinde tutulur. Aslında tüm elmas piyasaya sürülse belki altınla veya gümüşle aynı değerde olacaktır. Ancak öyle olsaydı para kazanamazlardı. Bu konu Leonardo Dicaprio’nun oynadığı “kanlı elmas” filminde de çarpıcı bir şekilde gösterilmiştir.

Bu söylediklerimizi az çok ticaretle ilgilenen herkes bilir. Küçük bir şehirdeki ayakkabı ticareti bile belli bir düzene oturtulmuştur. Maksat halkın ucuz ve bol ayakkabı giymesi değildir. Maksat bu piyasada iş yapan insanların, bu işten en çok parayı kazanabilmesidir. Bunu test etmek için bir şirket kurup, bir şehre veya bir bölgeye piyasa fiyatının üçte birine ayakkabı satmayı deneyin. Ayakkabı firmalarının nasıl başınıza üşüştüğünü göreceksiniz. İşte serbest piyasa ekonomisi budur. Amaç sadece daha fazla kâr elde etmektir. Geri kalanlar ise sadece teferruat.

Biz ise ne komünistler gibi aptal ve gericiyiz, ne de kapitalistler gibi boş çıkarlar peşinde koşarız. Biz üstün bir medeniyet kurmak istiyoruz. Bunun için de üstün bir üretim sistemine ihtiyacımız var. Kaynak bazlı ekonomi, bize tam olarak bunu sunuyor.

https://www.facebook.com/insanustuturk

https://www.instagram.com/insanustuturk/

https://www.youtube.com/insanustuturk