Birçok insan zihnindeki “parasal düzen” illüzyonunu yıkmakta zorlanıyor.

Kaynak bazlı ekonomiyi ise yan gelip yatmak zannediyor.

Şimdi yukarıdaki resme iyi bakın. Asteroid kuşağındaki sayısız asteroidden sadece bir tanesi. NASA verilerine göre bu asteroidde tam 10 Bin katrilyon dolar değerinde maden var.

Bu ne demek biliyor musunuz? Tüm dünya ekonomisinin tam 137 Bin katı demek. Yani dünyadaki tüm parayı kullansak bile bu asteroidin 137 Binde birini ancak alabiliriz. Bu bir tek asteroid bile dünyadaki ekonomik düzeni yıkmaya yeterlidir.

Peki koskoca bir uzay? Sayısız asterorid, sayısız gezegen ve sayısız yıldıza nasıl parayla değer biçeceksiniz?

İsteseniz de istemeseniz de, kapitalizm ve parasal düzen bu dünyanın basit bir illüzyonudur. Bu düzen uzaya açılacak bir medeniyet için asla uygun değildir. Dünya için bile ne büyük prangalara sebep olmaktadır. Bakınız koskoca dünya gezegeninde insanların yapabileceği toplam iş değeri, işletebileceği maden değeri, harcayabileceği emek değeri, şu bir tek asteroidin değerinin 137 Binde biri bile değil.

Bu acizliktir. Bu komedidir.

Dünyanın bu asteroidden daha büyük olması ve daha çok maden barındırması bu sistem için önemsizdir.

Kaynak bazlı ekonomide herkesin “yan gelip yatması” meselesine gelince, hiç kimse yan gelip yatmayacak. Herkes genlerinde yatan yeteneklere göre özel olarak yetiştirilip bu genlere göre iş yapacaklar. Fabrika işçiliği, inşaat işçiliği gibi kavramların robotlaşma ile ortadan kalkması ve ilerlemek için daha az “kas gücü” gerekmesi sizin zihinlerinizde “yan gelip yatma” kavramını çağrıştırıyor olabilir. Doğrudur. Zira 10 dakikada yazılan bir bilgisayar kodunun 100 yıllık inşaat işçiliğinden daha çok para kazandırmasının başka türlü bir etki çağrıştırması beklenemezdi.

Tembellik yok, açgözlülük yok, narsisizm yok, kısıtlama yok, geri kalmışlık yok, genetik temeli eğitim var, genetik temelli iş var, robotik temelli üretim var ve kaynak temelli ekonomi var.

Geçmişin prangalarından kurtulun artık.

Gelecek bizim elimizde!

https://www.facebook.com/insanustuturk

https://www.instagram.com/insanustuturk/

https://www.youtube.com/insanustuturk

İnsanüstü Türk Paylaşımlarından alınmışdır