Pentagon’a bağlı Amerikan Savunma ve Araştırma Kurumu DARPA‘nın son zamanlarda özellikle robot teknolojileri ve biyoteknoloji alanında attığı adımları yakından takip ediyoruz.

Savunma sanayinde yön değiştirme kavramı genelde güdümlü füzeler için kullanılır ve bu füzeler çeşitli teknolojilerle farklı hedeflere doğru yön değiştirebilir. Namludan çıktığı an ile hedefe varması milisaniyeler içerisinde gerçekleşen ateşli silahlar için böyle bir imkan yoktur. Ancak DARPA bunu aşmanın da bir yolunu bulmuş.

DARPA hedefini her defasında bulan yüksek teknoloji ürünü bir mermi sistemi geliştirdiğini açıkladı.

Keskin nişancıların doğru nişan alamadığı durumlarda dahi hedefi on ikiden vurmasını sağlayan ve Extreme Accuracy Tasked Ordnance (İsabet Odaklı Teçhizat – EXACTO) programı dahilinde üretilen mermilerin ilk başarılı testleri kısa bir süre önce gerçekleştirilmiş. Nişancının hatalı bir şekilde nişan almasına rağmen, mermiler hedefi her seferinde buluyor.

Hedefi görmek amacıyla mermi ucunda mini kamera kullanan ve havada yol değiştirmek için de kurşun gövdesini saran “manevra halkalarından” yararlanan EXACTO, duvarın arkasında siper alan veya koşarak kaçan kişileri bile ıskalamadan vuruyor.

EXACTO sistemi, manevra yapabilen mermilere ek olarak, mermiyi izleyip hedefine yönlendiren gerçek zamanlı optik kılavuz bileşeni bulunuyor. DARPA’nın açıklamasına göre, keskin nişancılar EXACTO sistemi sayesinde hareket halindeki hedefleri kolayca vurabilecek. Üstelik sistem, rüzgar ve yağmur gibi mermiyi rotadan çıkarabilecek faktörlere karşı da koruma sağlıyor.

Sistemin, özellikle Afganistan’ın toz fırtınalarından geçilmeyen rüzgarlı arazileri için tasarlandığı belirtiliyor. Hedefini bulmayan her mermi hem nişancının hem de yanındaki görevlilerin konumunu ortaya çıkarma riskini artırdığından, keskin nişancıların tek atışta hedefi vurması büyük önem taşıyor. Şu anda geliştirme aşamasında olan EXACTO sisteminin, en ileri keskin nişan sistemlerinden dahi üstün olduğu belirtiliyor.

Bu kurşunlar asla hedefini affetmiyor. İnsan hakları savunucuları, kişiye yaşama şansı tanımayan akıllı mermilerin kullanımının yasaklanmasını istiyor. Yoksa manevra yapan tabanca mermileri çıktığında sivillerin hayatı tehlikeye girecek ve Gezi gösterileri gibi toplumsal olaylarda faili meçhul cinayetler kolaylaşacak.

Bununla birlikte mermide nasıl bir teknolojinin kullanıldığı veya silahın özel imalat olup olmadığı gibi konularda firma bilgi vermiyor. Exacto’nun ne zaman kullanıma sunulacağı da belli değil. Ancak DARPA söz konusu olduğu için Exacto ilk olarak ABD askeri birliklerinde kullanılacak.

https://www.facebook.com/insanustuturk

https://www.instagram.com/insanustuturk/

https://www.youtube.com/insanustuturk

İnsanüstü Türk Paylaşımlarından alınmışdır.