Nüfus Patlaması

Yukarıdaki haritada her renk, ayrı ayrı birer milyar insanın yaşadığı bölgeyi temsil ediyor. Üstelik bunlar azaltılmış resmi veriler ve dünyada kayıt dışı ekstra bir milyara yakın daha insanın yaşadığı tahmin ediliyor.

Şuan dünyada her gün 360 bin yeni insan doğuyor, (ölenlerin yaklaşık 3 katı) ve bu rakam daha da artıyor. Bebek ölümlerinin azaldığını ve ortalama yaşın giderek uzadığını düşünürsek, buna bir de çoğalan nüfusun doğal üremesini eklersek, nüfus artış hızının nerelere varacağını tahmin etmek zor değil.

İyimser araştırmacılar, ülkelerin gelişmişlik oranları arttıkça, doğum oranının düştüğünü, dünyanın da dengeye bir gün gireceğini söylüyorlar. Peki hangi gün? En iyimser tahminlere göre bile dünya nüfusu 2070 yılına kadar katlanarak artacak.

Onbinlerce yıldır çoğalan insanoğlu, 1800’lü yıllarda ancak bir milyara ulaşabilmişti.

Onbinlerce yıldan, 1800’e kadar 1 MİLYAR

127 yıl sonra; 1927’de 2 MİLYAR
33 yıl sonra; 1960’ta 3 MİLYAR
14 yıl sonra: 1974’te 4 MİLYAR
13 yıl sonra: 1987’da 5 MİLYAR
12 yıl sonra: 1999’da 6 MİLYAR
11 yıl sonra: 2010’da 7 MİLYAR
9 yıl sonra: 2019 sonunda 8 MİLYAR

Peki, tekrar edelim; bu sorunun üzerini örtmeye çalışan iyimser tahmincilere göre, dünya nüfusu ne zaman dengelenecek?

2070 yılında!

O zamana kadar nüfus kaç milyara dayanacak?

Nüfus artışının yavaş yavaş azalacağını ve 2071’e kadar durma noktasına geleceğini varsaysak bile, (ki bu ihtimal, dünyanın tamamının Avrupa seviyesinde gelişmişliğe kavuşmasına bağlı) nüfus kesinlikle 30 MİLYAR’ın üzerine çıkmış olacak.

Günümüzde küresel ısınmadan tutun da, yeni ortaya çıkan yaygın hastalıklara, bitki örtüsünün tahrip edilmesinden, canlı türlerinin neslinin tükenmesine kadar birçok ölümcül sonuç, nüfus artışı ile doğrudan alakalıdır.

Hepsini bir kenara koysak bile, giderek verimsizleşen ve azalan tarım arazileri, yakında bu nüfusu doyurmaya yetmeyecek. Geniş kapsamlı savaşlar, doğanın tahribi, ekosistemin bozulması ve bilindik son…

Batılı transhümanistlerin, bilim adamlarının ve fütüristlerin birçoğu, bu sorunu insanlığın en büyük problemi olarak tanımlıyorlar. Sadece tanımlamakla da kalmıyorlar, sorunun ancak büyük bir kıyım ile çözüleceğini, insan ırkının bekasının buna bağlı olduğunu savunuyorlar. Kimisi Zika ve Ebola gibi virüsleri nimet olarak görürken, kimisi de bir göktaşı veya bir süpervolkan patlamasını dört gözle bekliyor.

https://forum.insanustu.org/

https://www.facebook.com/insanustuturk

https://www.instagram.com/insanustuturk/

https://www.youtube.com/insanustuturk

İnsanüstü Türk Paylaşımlarından alınmışdır.