Amerika Birleşik Devletleri’nde varlığı resmen kabul edilen 16 farklı istihbarat teşkilatı var.

Bunlardan bazılarının adını sık sık duyarsınız, CIA, FBI, NSA, DEA, vesaire. Ancak bir de adı pek bilinmeyen teşkilatlar var ki, bunlar çok özel konularda çalışırlar.

Bu teşkilatlardan biri olan NRO (National Reconnaissance Office – Ulusal Gözetleme Teşkilatı) genellikle keşif ve haberalma alt yapısının oluşturulması konularında faaliyet gösterir. Mesela ABD’nin çeşitli casus uydularının tasarlanması, üretilmesi ve yörüngeye fırlatılması gibi işler bu teşkilatın ilgi alanına girer.

Ulusal Keşif Ofisi (İngilizce: National Reconnaissance Office – kısaca NRO), Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 17 istihbarat ajansından biri olan kurum. Savunma Bakanlığına bağlı olup; Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA), Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA), Savunma İstihbarat Ajansı (DIA) ve Ulusal Jeouzamsal İstihbarat Ajansı (NGA) ile birlikte ülkedeki en büyük beş istihbarat ajansından biri konumundadır.

NRO 2012’de çok ilginç bir karar alarak, envanterinde bulunan iki büyük casus uyduyu NASA’ya hediye etti! Bu uydular NRO tarafından özel kontratlı şirketlere yaptırılmış, ancak uygunluk sertifikası almalarına rağmen henüz uzaya fırlatılmamışlar. NRO bu uydularda bulunan bazı çok özel donanımları söktükten sonra, onları bilimsel amaçla kullanılmaları için NASA’ya devretme kararı almış.

Bu casus uydular NASA’nın uzun zamandır kullandığı Hubble uzay teleskobuna çok benzer yapıdalar, gerçekte her biri uzaydan dünyayı gözlemlemek için tasarlanmış dev birer teleskop. Ancak Hubble’dan çok daha gelişmiş yapıdalar, mesela görüş alanları Hubble’ın neredeyse 100 katı daha geniş! Sivil teleskoplardan farklı olarak, NRO teleskopları ek hassasiyet için yönlendirilebilir bir ikincil ayna da vardır. NASA bu uyduları kullanarak rahatlıkla derin uzay gözetleme ve keşif projelerini güçlendirebilir.

NASA, James Webb Uzay Teleskobunun inşasından kaynaklanan bütçe sorunları nedeniyle Bu teleskopların en erken 2024 yılına kadar fırlatılamayabileceğini belirtti. NRO bu bağışının şartı olarak koyduğu tek yasak Dünya gözlemidir. Olasılıklar, güneş sisteminde Dünya’nın aurora ve iyonosferini, asteroitleri ve diğer soluk cisimleri gözlemlemektir.

NASA, teleskoplardan birinin Mars’a gönderilebileceğini ve mevcut Mars Keşif Orbiter’in HiRISE aletinden yaklaşık dört kat daha ince bir çözünürlükle yüzeyin fotoğraflanabileceğini belirtti. Mars yörüngesinden teleskop, dış Güneş Sistemi ve asteroit kuşağını da görebilir.

Bunlar da NRO’nun bilinen ve kendileri tarafından açıklanan uydular ve fırlatılanlar listesi. Bazılarının amblemlerinde ise 1 dolar’da bulunan üçgen ve tek göz sembolü olması da oldukça ilginç.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_NRO_launches

https://forum.insanustu.org/

https://www.facebook.com/insanustuturk

https://www.instagram.com/insanustuturk/

https://www.youtube.com/insanustuturk

İnsanüstü Türk Paylaşımlarından alınmışdır.