Bilgisayarların depolama ve işlem kapasitelerinin arttırılması için, bilim adamları uzun zamandır çalışıyorlar. İkinci dünya savaşından beri her birkaç yılda bir, bilgisayar kapasiteleri sürekli ikiye katlanıyor. Bu duruma “Moore yasası” denir.

Her neyse;

Günümüzde artık iş öyle bir boyuta geldi ki; dev bilgisayar şirketleri, yazılımcılardan çok nanoteknoloji mühendislerini işe almaya başladılar. Cihazların boyutları inanılmaz derecede küçüldü.

Büyük bir bilgisayar şirketinin laboratuvarlarına girerseniz, mikroskop başında, metrenin milyarda biri boyuttaki transistörlerle oynayan nanoteknoloji mühendisleri göreceksiniz. Peki yeterli mi?

Hayır! Daha da ötesi var. Artık işin içine genetik mühendisler de giriyor.

Şöyle ki;

Bilgisayar teknolojisinde daha ileriye gidebilmek için, kendisini kopyalayan ve olası hatalara karşı düzenlemeler yapan, organize olmuş nano parçalar gerekiyor. Bu durum size bir şey çağrıştırıyor mu? Evet, tam da bu noktada, hücreler, bakteriler ve hatta gen dizilimleri işin içine giriyor. Bilim adamları “biyolojinin taklit edilmesi” adını verdikleri bu yöntemle, bilgisayarların çalışma sistemlerini, canlı organizmaların sistemlerine benzer yapmaya uğraşıyor.

Prion adı verilen, kendi kendisini kopyalayıp düzenleme yeteneğine sahip olan bir protein üzerinde araştırmalar yapan bilim adamları, elektrik iletiminin istenilen düzeyde sağlanması için uğraştılar. Bunun için, Prion’un genetiği değiştirilmiş bir versiyonunu yarattılar ve ince iletken altın tabakalar ile desteklediler.

Hepsi bu da değil. Dünyanın birçok farklı noktasında, bir çok bilim adamı, nanoteknoloji ile genetik mühendisliği birleştirip, mikro organizmalar üzerinde çalışarak, yeni bilgisayar teknolojileri üretmeye çalışıyorlar.

Teknoloji, baş döndürücü bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Teknolojiye hakim olanlar, şüphesiz ki geleceğe de hakim olacaklar.

Gelecek Bizim Elimizde!

https://forum.insanustu.org/

https://www.facebook.com/insanustuturk

https://www.instagram.com/insanustuturk/

https://www.youtube.com/insanustuturk

İnsanüstü Türk Paylaşımlarından alınmışdır.