Teknolojinin Neler Başarabileceğine Güçlü Bir Örnek:

İsrail’in Stuxnet Virüsü

İlk defa Beyaz Rusya’da, İran’lı bir iş adamının bilgisayarında fark edilen Stuxnet adlı virüs, başta Kaspersky olmak üzere bütün büyük anti-virüs şirketleri tarafından incelenmek üzere ele alındı.

En iyi virüsleri bile birkaç dakikada analiz edebilen, alanında dünyanın en önde gelen yazılım uzmanları bile, bu virüsün “ne olduğunu” anlayabilmek için aylarca uğraşmak zorunda kaldılar.

Uzun süren çalışmalar sonucunda, bu virüsün belli zamanlarda, belli hedefler için programlanmış saatli bomba olduğunu anladılar. Bu virüs, hedefine ulaşana kadar “bilinmeyen” bir şekilde sürekli başka bilgisayarlara bulaşıyor, asla kendisini belli etmiyordu. Hedefler haricinde hiçbir bilgisayara, hiçbir zarar vermiyordu.

Derin analizler gösterdi ki, bu virüs dünyada en çok İran’da görülüyordu. Ardından çok zaman geçmeden, İran’ın petrol boru hatlarında patlamalar meydana gelmeye başladı. Hiç kimse bu patlamaların sebebini bulamadı. Endüstri tesislerini kontrol eden yazılımlar, kendi kendine değişmeye ve yanmalara, patlamalara sebep olmaya başladı.

Derken esas hedefin zamanı gelmişti, İran’ın titizlikle üzerinde çalıştığı nükleer tesislerde, milyar dolarlık cihazlar “yanmaya” başladı. İran’ın nükleer çalışmaları uzun süre kendisine gelemedi.

Velhasıl, detaylarla sizi yormak istemiyoruz. Bu tür saldırılara geçmişte biz de yakalanmıştık. Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın, komünist teröristler tarafından öldürüldüğü gün, Türkiye’nin elektrik altyapısı da böyle bir saldırı sonucu tamamen çökmüştü. Bu tür teknolojilerin çok daha iyisini bizim yapmamız lazımken, maalesef şuan “bilişim işine fazla kafa yorma, sıyırırsın” diyen bir başbakanımız var.

Peki ne yapalım? Oturup ağlayalım mı? Asla ve kat’a!

Biz asla bahane bulmayız, biz asla şikayet etmeyiz, biz asla eziklik edebiyatı yapmayız. Biz üzerimize düşeni yaparız ve yapacağız! Türkiye, bilim ve teknolojinin gücüyle yeniden yükselecek. Bu yüksek ideal için, elimizden gelen her şeyi yapacağız.

Gelecek Bizim Elimizde!

İnsanüstü Türk Paylaşımlarından alınmışdır.