Bu avcı uçakları genellikle ya yalnızca üretici ülke tarafından, ya da üreticinin yakın müttefiki 1-2 ülke tarafından kullanılabilir. Biliyorsunuz ki her silah teknolojisi herkes ile paylaşılmaz. Zaten 2017 yılı haziranında Rusya devlet silah ihracat şirketi Rosoboroneksport başkanı Aleksandr Miheyev, Rusya’nın S-500 savunma sistemi, Armata tankı ve Su-57 uçağı gibi en yeni silahlarını bir süre ihraç etmeyeceklerini duyurdu. İşte bu iki uçak da bu teknolojilerdendir. Çin’in J-20’si de bunlar gibi avcı uçaktır, birbirlerine yakındır. Zaten bir acun hakimiyeti istemeyen anti militarist milletlerin ihtiyaçları yok bu uçaklara, alacak paraları da yok. Onlar için yalnızca israftır.

Hava-hava odaklı avcı uçaklar oldukça maliyetlidirler. F-22 Raptor’un birim maliyeti 150 milyon dolar, J-20’nin birim maliyeti 110 milyon dolar, Sukhoi Su-57’nin birim maliyeti ise 50 milyon dolar civarlarındadır. Düşünün ki F-16 birim maliyeti 15-20 milyon dolar arasındadır. Düşünün ki Su-27’nin birim maliyeti 28-30 milyon dolar civarlarındadır. Farkı anlayın. Elbette F-16 ve Su-27 yüksek sayıda üretildikleri için birim maliyetleri azalmaktadır ancak bu rakam maksimum birkaç milyon dolar civarındadır. Yani Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Çin bu avcı uçaklarının kara kaşına kara gözüne bu kadar para dökmüyor. Bu süper avcı uçakların her birinde dünyanın büyük kısmının haberinin dahi olmadığı teknolojiler kullanılmaktadır. En uç noktalar zorlanmaktadır. Öyle ki; ABD F-22’yi ilk ürettiği dönemlerde, olası kaza durumlarında başka milletlerin teknolojiyi çalmasından korktuğu için dışarıdaki görevlere çıkmasını yasaklamıştı.

Ancak halen milletimizin büyük bir kısmı teknolojiye karşı ön yargılıdır. Dahası bu halleriyle savaşçı bir millet olduklarını iddia ediyorlar. Buna kargalar bile güler! Nasıl bir savaşçı kendi dönemindeki savaş aletlerini en ince ayrıntısına kadar bilmez ve kendi kılıcını üretemez? Nasıl bir savaşçı bir kılıcın nasıl yapıldığını, bir savaş atının isteklerini, bir aslanın zayıf noktasını bilemez? Dahası, bunları öğrenmek için çaba bile göstermez. Günümüzde Türklerin üstün olduğu külliyen yalandır. Birisi günümüzdeki Türk milletini öve öve bitiremiyorsa bilin ki ya şahsi bir çıkarı vardır ya da Türklük düşmanıdır. Bizler demiyoruz ki aşağılığız. Gerçekler ne ise onu söylüyoruz. Günümüzün ortalama bir milletiyiz. Üstünlüğü bariz bir şekilde kaybettik. Bunu ligde zirvede oynamak gibi düşünün. Biz gerçeği söylüyoruz ve tekrar zirveye geçmek için gerekenleri bir bir sıralıyoruz. Ancak bir takım çaysever dernekleri halen daha lider olduğumuzu sanıyor. Cin olmadan adam çarpmaya çalışıyorlar. Şu resimdeki iki uçak gibi uçağımızı dahi ancak bizler çoluk çocuğa karışınca görebileceğiz. Hatayı düzeltmeniz için öncelikle hatayı kabul etmelisiniz.

İnsanüstü Türk Paylaşımlarından alınmışdır.