Mekanik Eksoskeleton veya Mekanik Dış İskelet giyen kişiyi korumak ve ona yardımcı olmak için tasarlanmışlardır. Örnek olarak askerleri veya inşaat işçilerini korumak ve onlara yardım etmek veya başka tehlikeli çevrelerde bulunan insanların hayatta kalmalarına destek sağlamaktadır. Ayrıca yaşlılara ve sağlık durumu kötü olan bireylere hareket etmede destek olabilecek protezler geliştirilmesi gelecekte geniş bir tıbbi pazarı olanaklı kılmaktadır. Diğer fayda sağladığı alanlar kurtarma çalışmasıdır, çökmüş binalarda bu makina içerisinde bulunan bir cankurtaranın ağır enkazları kaldırmasına ve aynı zamanda düşen molozlardan korumasına da olanak sağlar.

İlk eksoskeleton General Elektrik ortaklığında ABD ordusu tarafından 1960 yıllarında Hardiman adı altında geliştirilmiştir, bu makina vasıtasıyla 150 kg ağırlığında bir cisim taşıyanlar sanki 1 kg taşıyormuş gibi hissetmiştir. Ancak 680 kg ağırlığından dolayı mantıksızdı.

Çalışmakta olan Mekanik Eksoskeleton örnekleri yapılmış fakat günümüzde pek fazla yaygınlaşmamıştır. Uygun güç kaynağı sorunu dahil olmak üzere çözülmesi gereken birçok sorunları bulunmaktadır.

İnsanüstü Türk Paylaşımlarından alınmışdır.