1) Üniversiteyi bitirmeden önce, en az bir yabancı dili akademik düzeyde öğrenin. Dil bilmiyorsanız, dünya çapında bilgi edinemezsiniz, yenilik üretemezsiniz.

2) Uzay mühendisliği, genetik mühendislik gibi bölümleri yurt dışında okuyun. Hatta bunlar gibi bilimsel ve teknolojik bir alanda çalışacaksanız, yurt dışında çalışın. Bol bol bilgi ve tecrübe edindikten sonra Türkiye’ye dönersiniz.

3) Farklı alanlarla da ilgilenin. Tek bir alana kendinizi kapatır ve başka alanlara hiç bakmazsanız, ilerleyemezsiniz. Çünkü dünyadaki hiçbir alan, diğer alanlardan bağımsız değildir.

4) Devletten hiçbir şey beklemeyin. Şikayet eden değil, çözüm bulan olun. Tarihteki hiçbir büyük bilim adamı devletten destek almadı. Tam tersine, düşmanlık gördüğü halde başardı. Siz devlete destek olun! Devlet dediğin, size bakmakla yükümlü olan hizmetçi değildir. Sizin gibi insanların oluşturduğu, herkesin bir ucundan tuttuğu bir yaşam mekanizmasıdır. Bunu unutmayın. Her şeyi devletten bekleyen standart Türk hastalığından kurtulun.

5) İcat veya proje yapmak istiyorsanız, öncelikle ufak ufak imkanınızın yettiği şeylerden başlayın. Bu küçük şeyleri maddi kazanca dönüştürün, daha sonra aşama aşama büyük işlere geçin. Cebinizde dolmuş parası yokken, hava savunma sistemi çizmeye kalkmayın mesela.

6) Elektrikli araba yapmaya değil, daha verimli bataryalar yapmaya odaklanın. Elektrikli arabalar 150 yıldır var. Önemli olan bataryaları geliştirmektir. Diğer teknolojik konularda da buna dikkat edin. Genel meseleleri herkes düşünür, önemli olan ayrıntıları geliştirmektir. Ayrıntılar geliştikçe, genel de gelişir.

7) Ailenizi sevebilirsiniz. Ancak hayat sizin hayatınız. Sonsuza kadar onların dizinin dibinde oturursanız, büyük işler başaramazsınız. Bunu unutmayın.

8 ) Aşk iyi bir şeydir. Ancak mantık daha da iyidir! Birisiyle hayat kurmadan önce, aşk gözlüğünüzü çıkarıp, mantıklıca “Bu insanla ömür geçer mi? Normal hayatta davranışları nasıldır? Huyu suyu, zekası, becerileri nasıldır? Soyu sopu, hayat gayesi nedir?” diye etraflıca düşünün. Aşık olduğunuz için değil, gerçekten uyumlu olduğunuz ve rahat bir hayat geçireceğinizi bildiğiniz için evlenin.

9) Duygularınızla mantığınızı ayırmayı öğrenin. Her şeyden önce kendinizi tanıyın. “Ben kimim? Kabiliyetlerim nedir? Zayıf yönlerim nedir? Kötü yönlerimi nasıl düzeltebilirim? İyi yönlerimi nasıl profesyonel kazanca çevirebilirim?” diye uzun uzun analizler yapın.

10) Öncelikli hedefiniz, ayaklarınızın üzerinde durmak olsun. Geçiminizi, hayatınızı düzene koyduktan sonra bir şeylerin peşinde koşun.

11) En değerli şeyin vakit olduğunu asla unutmayın. İki gününüz birbirine asla eşit olmasın. Bir şeyler öğrenmeden, kendinize bir şeyler katmadan, bir gelişme göstermeden asla bir günü tamamlamayın. Boş vakit geçirmekten rahatsız olmayı, huy haline getirin.

12) Azminizi asla kırmayın. Beceriksiz, aptal insanlara bakıp da “bizden bir şey olmaz” demeyin. Kimse bir şey yapamıyorsa, siz yapın. Halkın geneline bakarak, yargılara varmayın. Unutmayın; dünyayı her zaman bir avuç insan değiştirmiştir.

13) Kafanızın uyuştuğu, size bir şeyler katabilecek kişilerle arkadaşlık edin. Eğer arkadaşlarınız boş vaktinizi geçirmekten başka hiçbir işe yaramıyorsa, onlardan kurtulun. Size bir şeyler öğretebilecek, karşılıklı birbirinize faydalı olabileceğiniz, akıllı, bilgili, beraber büyük işler başarabileceğiz kişilerle arkadaş olun. Yüzlerce boş insanla arkadaşlık edeceğinize, bir tane kabiliyetli insanla arkadaş olun, daha iyi.

İnsanüstü Türk Paylaşımlarından alınmışdır.