Güvenlik ve devlet sistemlerine sızan sanal Truva atları devletlerin çöküşüne sebep olabilir.

Siber savaş, bir devletin, başka bir devletin bilgisayar sistemlerine veya ağlarına hasar vermek ya da kesinti yaratmak üzere gerçekleştirilen sızma faaliyetleridir.

Geçmiş zamanlarda savaşlar genelde toprak kazanmak için yapılırdı. O zamanlar en çok toprağı olanlar en güçlü devlet sayılırdı. Toprak savaşlarının yapıldığı alanlar ise tahmin edeceğiniz üzere yine toprağın üzeriydi. Bu savaşlar genelde cephe veya meydan savaşları şeklinde gerçekleşir ve etkisi yerel düzeyde olurdu. Ancak bu savaş düzeni keşfedilen ve geliştirilen sanayi ile farklı boyutlara doğru gitti. Sonuç olarakta günümüz savaş düzenine ulaştık. Artık savaşlar toprak için değil bilgi için yapılacak. Bilgi paradan daha değerli olacak. Artık bankalarda para değil bilgi muhafaza edilecek.

Zihin Kontrol Saldırıları: Geçmişte zihin kontrolün ilkel şekillerinden birisi ne tuhaftır ki Türkler üzerinde uygulanmıştır. Çinliler Türkleri kontrol altına almak için Mankurt yöntemini(işkencesini) bulmuşlardır.

Şüphesiz gelecekte akıl kontrol savaşları büyük oranda gelişim gösterecek. Teknolojinin gelişimi bunu mümkün kılacaktır.

Geçmişte karada, günümüzde havada yapılan savaşlar gelecekte sanal dünyaya taşınacak. Sanal dünya savaşları yani siber savaşlar diğer kimyasal ve zihin kontrol saldırılarından farklı olarak gerçek bir savaş olacak. Artık düşman görünmez bir tehdit ve daha karanlık.

Daha önce devlet casusluğunda kullanılan taktiklerle bankalara yapılan teknolojik saldırılarda artış görüyoruz. Bu durum daha fazla hukuki yaptırım, daha büyük uluslararası işbirlikleri ve örgütlü suç işlemede kullanılan altyapıyı yok eden aktif bir siber savunmaya geçişi zorunlu hale getiriyor. Sosyal medyadan toplanan bilgileri kullanan insanlara uygulanan sosyal mühendislik, daha otomatik ve kapsamlı bir hal alacak. Büyük sektör ve hükümetler her zaman siber savunma konusunda daha büyük işbirlikleri yaparak siber saldırılara daha aktif karşılık verecek. Sadece 2014 yılında 30 ülkede 1 milyar dolar çalındı. Siber harbin küresel ekonomiye zararı 600 milyar dolar.

Siber savaşta amaç düşman ülkenin bilgisayar ağlarını alt üst edip bir kaos ortamı yaratmaktır. Nitekim günümüzde çoğu ülkenin birçok hizmeti bu ağlara bağlı. Örneğin bir ülkenin elektrik dağıtımı bu türden bir ağ sayesinde gerçekleşiyor. Bu ağların hasar alması demek ülkenin hasar alması demektir. İşte siber savaşların etkisi bundan dolayı artıyor. Arap baharı denilen Ortadoğu’yu yeni bir şekle sokma girişimi bildiğiniz üzere sosyal medya üzerinden başladı. İddiaya göre olayların başladığı günlerde sosyal medya da ciddi bir siber saldırı başladı. Birçok kişi sosyal medya hesaplarında kendilerini sokağa götürecek haberlerle karşılaştılar. Bu haberler öfkelerini harekete geçirecek tarzda haberlerdi.Sonuç ise Arap Baharı oldu.

İngiliz ordusu, sosyal medyayı kullanarak psikolojik operasyonlar yapacak tugay seviyesinde yeni bir birim kuruyor. Tugayda görevli tüm askerler Twitter ve Facebook gibi sosyal medya araçlarını kullanıp savaş zamanı halk üzerinde psikolojik operasyonlar yapmakta uzman olacak. Böylece bilgi çağında hem düşmanların propogandalarına yanıt verilmesi hem de savaş bölgesinde halkın İngiliz ordusuna destek verilmesi hedefleniyor. ABD ve İsrail ordularının zaman zaman sosyal medyayı kullanarak psikolojik operasyonlar yaptığı, Rus ordusunun Ukrayna’ya ait Kırım geçtiğimiz yıl Mart ayında ilhak edilirken benzer teknikler kullandığı biliniyor. Hindistan’da binlerce insan cep telefonlarına gelen “güvende değilsiniz” mesajı üzerine bulundukları şehri terk etti. Tren istasyonlarında izdiham oldu. İnsanlar birbirini ezdi. Panik ortamı hükümetin beşten fazla kişiye aynı anda kısa mesaj gönderilmesini yasaklama kararı almasına sebep oldu. CIA’in başkanı Leon Panetta, “İnternet üzerinden hükümet birimlerimize saldıranlara karşı en ufak bir tahammül göstermeyeceğiz. Soğuk Savaş bitti ama teknoloji savaşları başladı.” diye açıklama yaptı.

13 yılında TSK Genelkurmay Karargâhı’nda Siber Savunma Komutanlığı kuruldu. Uzmanlara göre geleceğin savaşlarında kullanılacak iki ‘bomba’ türü var: Virüs ve elektronik harp sistemleri. Aynı günlerde, Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi de Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı bünyesinde faaliyete geçti. TSK 2033 vizyonunda en önemli mesele, siber ordu için uzman personel yetiştirilmesidir.

Bundan sonra ‘Siber asker’ kavramını duyacağız. TSK, uzman personeliyle Türkiye’nin siber güvenliği için 24 saat nöbet tutacak.”

Bundan sonra devletlerarası savaşların olmayacağı söyleniyor. Ama bizce devletlerarası savaşlar tarih boyunca her zaman oldu ve bundan sonra da olacaktır.

Siber savaşta olabilecekler:

Nükleer tesislerde, petrol ve doğalgaz hatlarında sorun çıkabilir. –Ki Stuxnet virüsü ile İran’ın dili yandı bu konudaHava kontrol sisteminin kaybedilmesi sonucu uçaklar havada çarpışabilir. Uydu sistemlerinin ele geçirilmesi uyduların düşmesine ya da yörüngeden çıkmasına sebep olur. Elektronik bankacılık durursa bankalardan ve ATM’lerden para çekilemez. Metro, tren hatları ve trafik ışıklarının arızalanması büyük kazalara yol açabilir. Elektrik dağıtım şebekesine yapılan olası bir saldırı durumunda elektrikle çalışan hiçbir alet kullanılamaz.

İnsanüstü Türk Paylaşımlarından alınmışdır.